dla niesłyszących Biuro Obsługi Klienta Facebook

STRONA ARCHIWALNA

ŚLĄSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W KATOWICACH

Aktualna strona internetowa Urzędu dostępna jest pod linkiem: www.katowice.uw.gov.pl

Na niniejszej stronie publikowane są AKTUALNE zamówienia publiczne, dostępne tutaj.

Pozostałe treści znajdujące się na tej stronie mają charakter archiwalny.

Bezpieczne wyjazdy

Planując podróż zagraniczną, poświęć trochę czasu i sprawdź, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz towarzyszom podróży. Poniżej zamieszczamy przewodnik po rządowych – zatem wiarygodnych i aktualnych – stronach internetowych, na których znajdziesz sporo użytecznych informacji.  


Serwis „Polak za granicą”

  •  Zakładka „Informacje o państwach”

Wybierając z listy państwo, do którego się udajesz, uzyskasz informacje dotyczące warunków wjazdu i pobytu, bezpieczeństwa, ubezpieczenia, ochrony zdrowia, cła lub obyczajów, jakie tam panują. Dowiesz się także, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców.

  • Zakładka „Informacje dla podróżujących”

Tu znajdziesz cenne wskazówki, jak starannie przygotować się do podróży, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Co zrobić w przypadku choroby, utraty pieniędzy bądź zatrzymania, kiedy nie potrafisz znaleźć polskiej placówki konsularnej – tu znajdziesz porady, które mogą ci pomóc.

  • Dział „Ostrzeżenia”

Zawiera aktualne komunikaty dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa w różnych krajach. Koniecznie tu zajrzyj!

  • Aplikacja iPolak

Jeśli w podróży korzystasz ze smartfonu lub tabletu, pobierz mobilną aplikację iPolak, a niezbędne informacje będziesz mieć zawsze pod ręką. 


 

Serwis  „Bezpieczne wakacje”

  •  Zakładka "Informacje konsularne” 

Tu krok po kroku wyjaśniono, o czym powinieneś pamiętać przed wyjazdem, np.: ubezpieczeniu czy szczepieniach. Nie zapomnij też sprawdzić terminu ważności paszportu i zabrać ze sobą adres i numer telefonu alarmowego do polskiej placówki konsularnej
Dla bezpieczeństwa pozostań w kontakcie z bliskimi w Polsce. Pozostaw im adres pobytu za granicą, numer telefonu do hotelu, plan podróży. System „Odyseusz”

Możesz także bezpłatnie i całkiem dobrowolnie skorzystać ze zgłoszenia swojego wyjazdu zagranicznego w systemie „Odyseusz” prowadzonym przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W razie nieprzewidzianych, nadzwyczajnych sytuacji jest to czasem jedyna droga do odnalezienia cię, udzielenia pomocy czy nawet uratowania życia.

Planujesz długi pobyt lub pracę za granicą? Wędrówkę po kilku państwach? Skorzystaj z „Odyseusza” – pomoże ci bezpiecznie wrócić do domu.

 

By zwiększyć bezpieczeństwo, a tym samym komfort zagranicznej podróży:

  • ubezpiecz się (w krajach Unii Europejskiej możesz korzystać z karty EKUZ – wystarczy złożyć  wniosek w najbliższej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia, by otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego),
  • na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki sprawdź, czy organizator imprez turystycznych działa legalnie (czyli czy jest wpisany do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych),
  • przeczytaj uważnie umowę przed ostatecznym wyborem oferty biura podróży i zwróć uwagę na rejestr klauzuli niedozwolonych w tych umowach, o czym przeczytasz na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na stronie dowiesz się także, jak złożyć reklamację nieudanych wczasów, znajdziesz porady prawne, link do strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej z  numerami alarmowymi i społecznymi na terenie całej Unii Europejskiej, katalogiem usług o podwyższonej płatności i roaming, jak i link do strony Ministerstwa Finansów, gdzie dowiesz się o towarach spoza Unii Europejskiej zwolnionych z cła oraz o obowiązku podatkowym osób pracujących w czasie wakacji za granicą.


drukuj Powiadom znajomego
Redagował: Anna Karendał 2016-04-11 13:22
początek strony wstecz

Godziny pracy

Urzędu w Katowicach

od poniedziałku do piątku
7:30 - 15:30
dodatkowo: wtorek
15:30 - 18:00
informacja u konsultantów BOK
tel: 32 20 77 562

Biura Obsługi Klienta i Kasy

poniedziałek, środa, czwartek, piątek
7:30 - 15:30
wtorek
7:30 - 18:00

UWAGA: 14 sierpnia br. Urząd będzie nieczynny - w zamian zapraszamy w sobotę, 9 września br., w godz. 7:30 - 15:30

Sprawdź szczegóły:

Biuro Obsługi Klienta

Biuro Obsługi Klienta

Zachęcamy do skorzystania z możliwości rezerwacji kolejki w Biurze Obsługi Klienta:

Rezerwacja Kolejki

Biuro Obsługi Klienta - kontakt

telefon
32 20 77 777
fax
32 20 77 792
e-mail
bok@katowice.uw.gov.pl
osobiście
osobiście – stanowiska nr 1 i 2

inicjatywa obywatel

Rządowy system informacji telefonicznej dla obywatela

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
telefon222 500 115
Śląski Urząd Wojewódzki
telefon222 500 111

Inicjatywa Obywatel

Śląski Urząd Wojewódzki
w Katowicach

ul. Jagiellońska 25
40-032 Katowice

Strony internetowe: IntraCOM.pl