dla niesłyszących Biuro Obsługi Klienta Facebook

STRONA ARCHIWALNA

ŚLĄSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W KATOWICACH

Aktualna strona internetowa Urzędu dostępna jest pod linkiem: www.katowice.uw.gov.pl

Na niniejszej stronie publikowane są AKTUALNE zamówienia publiczne, dostępne tutaj.

Pozostałe treści znajdujące się na tej stronie mają charakter archiwalny.

Aktualności Urzędu

31
sie
2017
Spokojnie, wszyscy zdążą…

Rodziny nie kryją zadowolenia z programu 500+
Rodziny nie kryją zadowolenia z programu 500+

Ponad 219 tys. – tyle od 1 do 31 sierpnia wpłynęło wniosków do programu „Rodzina 500+” w województwie śląskim. Analogicznie, w zeszłym roku w pierwszym miesiącu programu takich wniosków było 163 tys. - Myślę, że teraz program jest już bardzo popularny, a nowy okres świadczeniowy został dobrze rozpromowany, stąd o tyle wniosków więcej – wyjaśnia Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. – Te dane dowodzą także tego, jak bardzo ten program jest potrzebny dla rodzin, które zapobiegliwie starają się zapewnić ciągłość wypłaty świadczenia – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 

I rzeczywiście, w ośrodkach pomocy społecznej jest dziś spory ruch, bowiem by otrzymać 500+ w październiku, wniosek trzeba złożyć do końca dnia. – Nie mamy jednak sygnałów, by ktoś borykał się z jakimiś problemami ze złożeniem wymaganych dokumentów – mówi dyrektor Ewa Niewiara. Jak zapewnia, gminy świetnie przygotowały się do przyjęcia większej niż zwykle liczby klientów: uruchomiono dodatkowe stanowiska czy też punkty składania wniosków, zdarzało się nawet, że wydłużono godziny przyjęć. - Jak poinformowały niektóre samorządy, jeśli będzie możliwość, to nawet jeśli mieszkańcy złożą wnioski na 500+ w pierwszych dniach września, to nadal będzie utrzymana ciągłość wypłaty świadczenia. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych – mówi dyrektor.

Rekordzistą w przyjmowaniem wniosków są Katowice, gdzie złożono 13 735 wniosków. W Bielsku – Białej i w Częstochowie po blisko 11,5 tys., zaś po około 9,5 tys. wniosków złożono w Rybniku, Zabrzu i Sosnowcu. – Pracownicy obsługujący specjalnie uruchomioną infolinię odebrali od początku sierpnia ok. 1100 telefonów. Co ciekawe, dzwonią do nas z całej Polski – podkreśla Ewa Niewiara.  Najczęściej mieszkańcy pytają o program 500+ w aspekcie spraw alimentacyjnych czy działalności gospodarczej. 

Osoby, które do dzisiaj złożą wniosek otrzymają wypłatę 500 zł w ramach nowego okresu świadczeniowego w październiku. We wrześniu rodziny również nie muszą się martwić o środki – zostaną one wypłacone jeszcze w ramach „starej” edycji programu. Jeśli wniosek złożymy do 31 sierpnia, ale będą w nim błędy, to gmina wezwie do poprawienia wniosku. Będziemy mieli na to do 14 dni. Jeśli wniosek będzie niekompletny, gdyż będzie brakować np. dodatkowych dokumentów potwierdzających istotne w danej sprawie okoliczności, wówczas gmina poprosi o uzupełnienie wniosku w terminie od 14 do 30 dni (dokładny termin wyznacza gmina).

Co jednak jeśli nie zdążymy do końca sierpnia złożyć wniosku? Jeśli zrobimy to we wrześniu, wówczas ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia.

Od początku programu „Rodzina 500+” w województwie śląskim, czyli w czasie 18 minionych miesięcy, wydano 3 mld 638 mln zł, które trafiły do 276 tys. rodzin.  

Powiązany plik dźwiękowy:

Podobne wiadomości:

wszystkie wiadomości
drukuj Powiadom znajomego
Redagował: Alina Kucharzewska
początek strony wstecz

Godziny pracy

Urzędu w Katowicach

od poniedziałku do piątku
7:30 - 15:30
dodatkowo: wtorek
15:30 - 18:00
informacja u konsultantów BOK
tel: 32 20 77 562

Biura Obsługi Klienta i Kasy

poniedziałek, środa, czwartek, piątek
7:30 - 15:30
wtorek
7:30 - 18:00

UWAGA: 14 sierpnia br. Urząd będzie nieczynny - w zamian zapraszamy w sobotę, 9 września br., w godz. 7:30 - 15:30

Sprawdź szczegóły:

Biuro Obsługi Klienta

Biuro Obsługi Klienta

Zachęcamy do skorzystania z możliwości rezerwacji kolejki w Biurze Obsługi Klienta:

Rezerwacja Kolejki

Biuro Obsługi Klienta - kontakt

telefon
32 20 77 777
fax
32 20 77 792
e-mail
bok@katowice.uw.gov.pl
osobiście
osobiście – stanowiska nr 1 i 2

inicjatywa obywatel

Rządowy system informacji telefonicznej dla obywatela

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
telefon222 500 115
Śląski Urząd Wojewódzki
telefon222 500 111

Inicjatywa Obywatel

Śląski Urząd Wojewódzki
w Katowicach

ul. Jagiellońska 25
40-032 Katowice

Strony internetowe: IntraCOM.pl